avatar

IP2COUNTRY
Ip'den ülke ya da ülke kodundan ip aralığı tespit etmek için bir araç...

21/10/2015
Hakan Özakar

Geçenlerde bir projeyi tartışırken ziyaretçilerin hangi ülkelerden bağlandığını GeoLocation harici bir metodla belirleyebilir miyiz konusunu konuştuk. İhtiyacımız olmadığına karar verdik gerçi ama konu ilgimi çekti, biraz bakındım. Ticari "ip range" listeleri var ama açık kaynak pek bir şey çıkmadı. Ticarilerin, kısıtlanmış ücretsiz kullanım olanakları da var ama onlarda da link ya da reklam isteniyor.

Ufak bir kod yazıp bir internet taraması yaptım, bulabildiğim kadar bilgiyi, 213 ülke ve yaklaşık 40.000 kadar ip aralığından oluşan bir veri tabanında topladım.

Her ne kadar tümüne değilse de -test edebildiğim kadarıyla- aramaların büyük çoğunluğuna cevap döndürebilen geniş bir liste oluştu.

Veri tabanını ve php dosyalarını https://github.com/hozakar/ip2country adresinden indirebilirsiniz.

Yazılım ip adresi verildiğinde hangi ülke ve -mümkünse- hangi ISP den geldiğini, ülke kodu verildiğinde o ülkeye ait tüm ip aralıklarını JSON verisi olarak döndürmektedir.

 

Eğer veri tabanı indirmekle uğraşmak istemiyorum diyorsanız, ister "file_get_contents", ister "cURL" ile:

  • "http://beltslib.net/ip2country/ip/{ip_adresi}" adresi üzerinden IP -> Ülke,
  • "http://beltslib.net/ip2country/country/{ülke_kodu}" adresi üzerinden Ülke Kodu -> IP Aralığı

sorgusu yapabilirsiniz.

 

Veri tabanı içeriğini ve projeyi geliştirmek konusunda yardımcı olmak isteyen arkadaşlar Github üzerinden katkıda bulunabilirse memnun olurum. Birlikte mütekamil (spor olsun diye dinozor demiyoruz kendimize) bir liste oluşturabiliriz.

 

Sorgu örneği:                

Yorumlar Yorum Yap